Uprchlický tábor pro syrské uprchlíky v Jordánsku.
Klikni pro zvětšení.
|
Vojenská diktatura v Sýrii je dlouhá léta podporována Ruskem.
Od roku 1962 do roku 2011 byl v Sýrii vyjímečný stav (zrušení vyjímečného stavu byl jediný úspěch arabského jara v této zemi).
V Sýrii již 50 let vládnou Háfiz al-Asad, následně pak jeho syn Bašár al-Asad.
Aby se Asadové udrželi u moci, je Sýrie řízena armádou, policií, několika tajnými službami, tedy výhradně represivními složkami státu.
Odpor proti této vojenské diktatuře se v roce 2011 až 2013 změnil na vleklou a krutou občanskou válku, tedy boj "státu" proti opozici, díky němuž miliony Syřanů emigrovaly do sousedních zemí. Tato "válka" trvá dodnes a radikální islamismus využil oslabení vojenského režimu a hraje na území Sýrie svou vlastní hru.
Bašár al-Asad dlouhodobě vojensky podporuje libanonské hnutí Hizballáh a palestinské hnutí Hamás. Hlavním dodavatelem zbraní do Sýrie po celou existenci vojenské diktatury je Rusko.
Pokud se ovšem ujme teze Putina, že Sýrie se jen brání proti islámskému terorismu, tak by mohly mít obchody Ruska se Sýrií zelenou.
Snaha označit Bašára al-Asada za bojovníka proti ISIL má jeden jasný cíl, dodávat do Sýrie zbraně. Nejen Rusko, ale i tuzemští obchodníci se zbraněmi by uvolnění obchodu se Sýrií velmi přivítali.
No, a jsme u jádra problému.
Vojenská pomoc (prodejem zbraní) vojenskému diktátorovi, který vraždí vlastní obyvatele a dlouhodobě podporuje Hizballách a Hamás je přesně to, co navrhuje Putin, tak i Zeman.
Obchod je obchod.
Fotografie: Pohled na uprchlický tábor Za'atri v Jordánsku. Foceno z vrtulníku 18. července 2013. Zdroj: U.S. Department of State (Flickr)