středa 1. srpna 2012

Citáty

Krkonoše, 2012
Následující citáty jsou citace toho, co jsem nedávno napsal v korespondenci. Nelze citovat privátní dopisy, ale vytržením z kontextu snad neprolamuji důvěrnost.

Děkuji tímto adresátům dopisů, přátelům, že jsou mi neustálou inspirací.

S Pavlem Žákem a jednou jeho známou písničkou: "Přátelství, to je někdy víc než láska."Ženy nepotřebují hledat pravdu. Jsou přesvědčeny, že pravda je jejich pohled na svět.


Pevný bod ve vesmíru nemůže být něco a už vůbec ne někdo jiný. Pevným bodem si může být jen člověk sám.


Neomlouvej se za to, co jsi záměrně udělal. To je hřích.


Pokud je romantika očekávání, víra, sny a naděje, pak sentimentalita je rezignace.


Možnost fyzické agrese proti člověku je ztráta svobody všech.


Proč by osobní štěstí mělo být důležitější než štěstí blízkých?


V zamilovanosti je možné začínat, určovat směr, rozhodovat se bez vazeb s minulostí, zcela lehkomyslně se rozhodovat, žít od teď do zítra, nechávat ... Neznalost je tak osvobozující.6 komentářů:

 1. Vedete zajímavou korespondenci, citace mají něco do sebe. Polemika by přesáhla "očekávaný rozsah" komentáře :-). Proto jen jedna poznámka "na okraj":
  ač písnička povedená, přátelství není víc než láska. Či snad je světlo víc než slunce?

  Kos.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík za komentář i za Váš čas při čtení.
   S tím přátelstvím je to možná nadsázka, ale pravdou je, že přítelství je zpravidla oproštěno od nároků, vzájemných požadavků, směnného obchodu :), atd. Přátelé na sebe (většinou) nekladou tíži nadějí, nároky na 100% plnění očekávání, zpravidla neřeší společné majetky, své děti. :) Asi tak to, předpokládám, bylo v té písničce myšleno.
   (Jinak máte zajisté pravdu. Láska je takový extrém vztahů, že srovnávání s přátelstvím je, co do výše citů, nemožné.)

   Vymazat
  2. Nároky, požadavky, tíže...,nároky.... už chápu, máte na mysli lásku, která už není. Otázka do vyhledávače sice zněla ( spolu s písní Petra Nováka :-) ) "...co je to láska?", ale i to, co není, může být poučné. Škoda jen, že to nezabrání chybám "v systému" vztahů, citů...

   Kos.

   Vymazat
  3. Když kam jinam by láska měla vést než do další fáze a další a další, ... a pak je třeba lásku dotavit do nějaké systému soužití.
   Popsat "co je to láska" se snažím už několik let, X-krát jsem se rozepsal, ale nejde to. Možná to ani není možné. :)
   Nejlepší popis toho, co je to láska nabízí křesťanství, ale to může být láska sice niterná, hluboká, celým srdcem, ale stále jen platonická.

   Vymazat
 2. Děkuji za tip, přesto zkusím počkat, zda a co napíšete.
  "...dotavit do nějakého systému soužití" - to zní docela drsně, násilně a rezignovaně. Myslíte jako lovec - dorazit a participovat na nevábném zbytku toho, co dříve bylo silné, zářivé, přitažlivé, bezhlavé,...? Nikterak nadějný začátek úvahy o lásce. Ale i v knihách první stránky mnohdy míjím :-)

  Kos.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář. Vážím si ho.